Zámecký park Rusovce

Autor: Ing. Antonín Svoboda, CSc.

Na jižním břehu řeky Dunaje se rozkládá krajinářský park v Rusovcích, tam kde byla v minulosti hranice římského imperia – Limes Romanum. Na tomto důležitém místě byla založena ve 13.století obec (pojmenovaná podle obyvatel chorvatského původu Orozwar, tedy Ruský hrad), rovněž zde byl později postaven hrad (13-17. století), který byl posléze přestavován na zámek a v 19. století v romantickém slohu anglické neogotiky. Třípodlažní budovu ve tvaru písmene -U- zdobí četné věže a věžičky, cimbuří aj. Z původní renesanční stavby se zachovalo sgrafitová výzdoba s letopočtem 1613. V blízkosti zámku byla zahradní úprava (13ha), přecházející do původního lužního lesa – často zaplavovaného při povodních, který byl posléze upraven jako moderní krajinářská park (50ha, park leží 130 m nad mořem). Uplatnily se zde rovněž četná umělecká díla, např. z doby římské vlády –Gerulaty (zpočátku byly považovány za nepravé), doplňované dalšími díly, jako fontánou, plastikou lva aj. V blízkosti zámku byly vysazovány i dřeviny cizokrajné (např. z Ameriky to jsou: platany,ořešáky černé, tulipánovník, z Japonska – jerlín), na místech vzdálenějších rostou původní dřeviny: duby, lípy, javory, jasany a topoly (bílý i černý).
Rusovce byly připojeny k  hlavnímu městu Slovenska (1971) a v zámku sídlil SLUK – Slovenský Umělecký Kolektiv, zaměřený na vystupování tance a lidového zpěvu. Park má velký význam pro návštěvy obyvatel velkoměsta Bratislavy.

Platany – Plane-Tree
Ořešák černý – Black Walnut
Tulipánovník – Tulip-Tree
Jerlín – Japan Pagoda-Tree
Duby – Oaks
Lípy – Linden
Javory – Maples
Jasany – Ash
Topol bílý – White Poplar
Topol černý – Black Poplar

GARUL? Ptáček příchodu-výročí 1.000 let,
Zeměpisná jména
Historická zeleň Bratislavy 1977

+Návrh na zapsání do Seznamu UNESCO /2006/
Listy-Slovákov a Čechov, ktorí chcú o sebe vedieť Praha 2006/13/3:9

Rusovce-Gerulata je součástí římských opevnění Limes Romanus, které patří mezi celoevropský projekt. Část římských opevnění je už jako světové kulturní dědictví zapsané ve Velké Britanii a v Německu. Představují – ve smyslu kriterií významný vliv na vývoj architektury v určité kulturní oblasti a jsou svědectvím jedinečné civilisace, která zanikly. Navíc Rusovce jsou zajímavé i tím, že je to archeologická lokality, která se stále živá. Pokud vše šlo podle návrhu, obě lokality budou vyhlášeny za dva roky.
Hrobka židovského rabína Chatama Sófera, součást zbytku ž.hřbitova s hroby významných brat rabínů, patří mezi čtyři nejvýznamnější že památky svého druhu na světě. Hrobka ve smyslu kriterií na zařazení do Seznamu je vyjimečným příkladem typu architektonického souboru, který znázorňuje významné období v naší historií.

Postranní panel